Müşteri Hizmetleri

444 0 860

Çalışma Saatleri

Haftaiçi 09:30 - 18:30

Bize Yazın

info@erhannacar.com

Yoklama Belgesi SGK’ya Kimler Göndermek Zorundadır.

admin

3201 sayılı Kanuna göre borçlandıkları yurt dışı süreleri dikkate alınarak emekli aylığı bağlananlardan altı aydan daha uzun süre yurt dışında bulunan ya da bulunmuş olanların, yurt dışında çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı bir sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği alıp almadıklarının tespit etmek için bu belge kullanılmaktadır.

Altı aylık sürenin dolduğu tarihten sonraki üç aylık süre içinde Kurumun tarafınıza aylık bağlayan ünitesine verilmesi zorunludur. Altı aydan daha uzun süre yurt dışında bulundukları halde, bu belgeyi belirtilen süre içinde Kuruma vermediği Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak kayıtlardan tespit edilenlerin aylıkları, bildirim yapılmaksızın söz konusu belgelerin intikaline kadar ödenmeyecektir.

Kısacası Yurt dışında bulunulan altı aylık sürede çalışmayan ve ikamete dayalı sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almayanlar yukarıdaki belgeyi eksiz doldurup kuruma gönderirlerse aylıklarının ödenmesine devam edilecek ve ayrıca kendilerinden bu belge dışında belge istenilmeyecektir.

Bu belgenin verilmesi gerektiği ve verilmediği kurum tarafından tespit edilirse ayrıca bu belge ile birlikte çalışılmadığına ve sosyal sigorta ödeneği alınmadığına dair belgeleri de tamamlayarak kuruma göndermek durumunda kalacaksınız.

Bulunduğunuz ülke sigorta kurumlarından belge toplamamak için bu belgeyi zamanı gelince doldurup göndermeniz emeklilerimiz için faydalı olacaktır.

admin

 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar İleri Görüşlülüğünü Haziran Ayıyla İlgili Yaptığı Açıklamalarla Gösterdi..!

Sürekli Olarak  ‘’Hazirandan önce Müracaatlarınızı yapın ‘’ diye vurgulayan Nacar 24 Haziran da Erken Seçim Tarihinin belli olmasıyla beraber haklı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

2018 Haziran ayında Erken Seçim … 1.5 yıl geriye çekti. Erken Seçim gurbetçi vatandaşları nasıl etkileyebilir ?

Yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiye den emeklilik hakları ölüyor mu ? yoksa Erken seçim Haziran ayında zam mı geliyor ?

Avrupa’da yaşayan 18 yaşını dolduran vatandaşlarımızın bir an önce müracaat etmelerinde fayda var.Erken seçim yurtdışında yaşayan Mavi kartlı vatandaşlarımız , Ev kadınları , yaşa takılanlar…

Erken Seçim Avrupada ki vatandaşlarımıza avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacak ?

Haklarınızın ölmemesi için Erken Seçim Öncesi Sgk Kurumlarına müracaatta bulunup kendinizi garanti altına alıp , geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

KIDEM TAZMİNATI NEDİR ?

admin

İşçinin çalıştıgı  işyerine ve işverene bağlılığını, belirsiz süreli  iş sözleşmesi ile üstlendiği sorumluluğunu iyi  bir şekilde ve düzgünce yerine getirmesini sağlamak maksadıyla işçinin işsiz kaldığı dönemde geçimini  temin edebilmesi için işçiye kanunda öngörülen hallerden işinden ayrılması ve yine kanunda öngörülen asgari prim günü sürenin üstünde çalışması durumunda kıdem tazminatı ödenir.Kıdem tazminatı,  belirsiz iş sözleşmesinin işveren ve işçi arasında  sona ermesinin en önemli hukuksal sonuçlarından birisidir.

Kıdem tazminatına hak edebilmek için gerekli ilk koşul, “hizmet akdine dayalı çalışma”, yani “işçi” olmadır. Ancak, kıdem tazminatını alacak işçi; İş Kanunun 4. maddesinde Kanun kapsamı dışında tutulan “iş” ve “işyerleri” dışında kalan işyerlerinde çalışmaması gerekir. Eger  söz konusu işyerleri hakkında 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanmamaktadır. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az bir yıllık hizmet akdi zorunludur. İşçinin aynı işyerinde  veya aynı işverene ait farklı işyerinde çalışması çalıştığı toplam sürelere göre kıdem tazminatı alması gerekir. 4857 sayılı kanunun 55. maddesinde belirtilen “Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller” göz önünde tutulmalıdır.

HİZMET AKDİNİN  SONA ERDİREN KOŞULLAR

1.İşveren tarafından işten çıkarılma

2.İşçi tarafından haklı sebeplerle işten çıkma

3.Askere gitme

4.Emeklilik anında

5.Emekli olmadan işten çıkma

6.Kadın işçinin evlenmesi

7.Ölüm (İşçinin ölümü )

Bu koşulları ve maddeleri yerine getiren vatandaşlar iş yerlerinden kıdem tazminatı talep edebilirler. Detaylı bilgi için 0312 444 0 860  dan bilgi alabilirsiniz.

 

OSMANLI EMEKLİLİK AİLESİ OLARAK HERKESE HAYIRLI KANDİLLER

admin

Miraç Kandili üç ayların Recep ayına denk gelir. Bu sene cumayla da birleşince daha anlamlı bir hal aldı. İslam dininin en anlamlı hayırlı günlerinden biri de Miraç Kandilidir.Miraç’ın kelime anlamı ise göğe yükselmek, göğe çıkmak anlamına geliyor.

Miraç kandili herkesin kalbini aydınlatsın. Çünkü göklere ancak kalbiyle ulaşır insanlar. Umarım bugün herkesin yüzü ile birlikte yüreğide güler. Bu mübarek günde bol bol ibadet edelim. Ellerimizi semaya açıp dualar edelim.

Osmanlı emeklilik ailesi olarak tüm vatandaşlarımızın Miraç kandilini en içten dileklerimizle kutlar, gönüllerinde olmasını istedikleri ne varsa kabul olmasını temenni ederiz.  Bugün ettiğimiz bütün duaların göklere yükselerek, tek tek kabul olup üzerimize sağanak gibi yağmasını diliyoruz.

Bu özel mübarek günde Erhan Nacar önderliğinde Osmanlı emeklilik  ailesi olarak yurtdışında yaşayan gurbetçilerimize emeklilik dosyalarında herzaman olduğu gibi yine büyük indirimler yaptık. Türkiye içi danışmanlığımız içinde ücret talep etmiyoruz. Sadece dualarınızı bekliyoruz. Bu yüzden herkesi Osmanlı emeklilik bünyesine davet ediyoruz.

 

YURTDIŞINDA YAŞAYAN EV HANIMLARININ EMEKLİLİK HAKLARI

admin

        Yurtdışında yaşayan en hanımları için emeklilik şartları nelerdir ? Ev hanımları nasıl emekli olurlar?  gibi soruların tüm yanıtlarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağım.

Yurtdışında yaşayan ve çalışma yapmayan ev hanımları Türkiye’de emeklilik hakkım yok diye üzülmeyin. Çocuk doğumlarınızı Türkiye’de sigorta başlangıcı saydırıldığı için ev hanımlığı sürelerinizi borçlanarak Türkiye’den emekliliği garantiliyorsunuz. Yurtdışında yaşayan bir çok gurbetçi ev hanımı Türkiye’den emeklilik hakkı olduğunun bile bilincinde değil. Fakat Türkiye’deki vatandaşlarımıza tanınmayan ev kadığınlığı süresinin borçlandırılması yurtdışındaki gurbetçilerimize tanınmıştır. Bu ayrıcalığı geleceğinize yatırım yaparak garanti altına almanızı tavsiye ediyoruz.

Artık   Ev hanımlarının yüksek maaş alması da mümkün. Yurtdışı borçlanma formunu doldururken dikkatli dolduran ev hanımları daha yüksek maaş alabilirler. Müracaat eden bir çok gurbetçi vatadaşımız dilekçelerini doldururken yanlış doldurdukları için düşük maaşa sebebiyet veriyorlar. İşlemlerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yaparak maaşınızı daha yüksek bağlatmak için Osmanlı Emekliliğe müracaat ediniz . 444 0 860 numarasından uzmanlarımız aracılığı ile müracaatlarınızı en kısa sürede başlatmanız dileğiyle…

GELECEK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM

admin

Sigortalı çalışanlarınca merak edilen en önemli konulardan biri de “emeklilik şartları açısından prim ödeme gün sayısını doldurduktan sonra fazla çalışma veya emeklilik yaşına kadar çalışmanın emekli aylığına etkisi varmıdır düşüncesidir.

SSK çalışanları için aylık bağlama hesabı “ortalama kazanç” ile “aylık bağlama oranı”nın çarpımı olduğundan, fazla çalışma karşılığında da aylık bağlama oranı arttığından, asgari prim ödeme gün sayısını doldurduktan sonraki aynı kazanç düzeyindeki her fazla çalışmanın emekli aylığını artırması söz konusu olabilir.

Yani kısacası çalışanların emekli aylıgı yüksek baglanıyor sadece günü dolmuş yaşı bekleyenlerin maaş düşüyor bundan dolayı yaşı bekleyenlerinde çalışma hayatına devam etmesi gelecekleri için daha avantajlı olucaktır.

Detaylı bilgi için sizde Osmanlı Emeklilik ofislerimizi arayarak detalı bilgi alabilirsiniz.

+90 312 444 0 860 – Ücretsiz Danışma Hattı

ÇALIŞMA SÜRENİZİN UZAMASI AYLIĞINIZI NASIL ETKİLER

admin

Yurtdışında çalışan gurbetçilerimiz, Türkiye’den emekli müracaatı yapmak için tedirginler. Peki neden?

Emekli müracaat yapmak için   yurtdışında çalışma yapmanızın hiç bir sakıncası yok. Aksine çalışırken müracaat yapanların  emekli aylıkları, yaşını bekleyenlerden daha yüksek bağlanıyor. Günü dolmuş yaşını bekleyenler , yaşını bekledikleri için emekli aylıkları daha düşük bağlanıyor.

Artık emekli aylık hesaplamalarında  çalışma süresi ne kadar uzarsa aylık oranıda okadar artacak diyen Sgk Uzmanı Erhan Nacar bu sayede gelir ve gider denge oranınında iyileşeceğini vurgulamaktadır. Aynı zamanda amaç aktif çalışmayıda sağlamaktır.

Yukarda bahsettiğimiz gibi artık çalışma yaparken müracaat tarihinizi ertelemeyin. Aksine çalışırken müracaatınızı yapın ve emekli aylığınızın bağlanmasını çalışarak bekleyin.  Daha detaylı ve kapsamlı bilgi için uzmanlarımız bir telefon kadar uzağınızda. 00903124440860 dan uzman kadromuza ulaşabilirsiniz.

2018 HAZİRAN AYI’NA DİKKAT…! 6.Ay da ZAM mı geliyor yoksa YURTDIŞI BORÇLANMA Kalkıyor mu ?

admin

‘’Müracatınıza bir kimlik yeterli..!!’’

6.Ay da ZAM mı geliyor yoksa YURTDIŞI BORÇLANMA Kalkıyor mu ?

3201 Sayılı kanuna göre yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin , Avrupa’da geçirdikleri süreleri ve çalışmalarını Türkiye’den borçlanabiliyorlar. Bu ülkeler arasında bilindiği üzere Almanya , Fransa ve Avusturya bayanlar da çocuk doğum sigorta başlangıcı saydırılıyor. Kadınlarda çalışma veya doğum varsa yurtdışına gidiş tarihine ( ikametgaha) göre hesaplama yapılır. Erkeklerde ise ilk çalışma tarihi Türkiye de sigorta başlangıcı saydırılıyor.

*Peki neden erken müracaat yapmalıyız ?

*Erken müracaat yapmanın avantajları nelerdir ?

Ne kadar erken müracaat yapılırsa öncelikle emeklililiğinizi garanti altına almış olursunuz.Yeni çıkan torba yasaları sizleri olumsuz yönde etkilememiş olur.Zamdan etkilenmezsiniz..

‘’GELECEĞE EN BÜYÜK YATIRIM EMEKLİLİKTİR.’’

Günlük kur’a her yıl 6 ayda bir zam gelirken şimdi ise 6.ayda borçlanma kalkıyor mu ? yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız 6.aydan önce kesinlikle Tr’ye gelmeli mi? Mavikartlı vatandaşlarımızın emeklilik hakları nelerdir ? Çalışmayan ev kadınlarının emeklilik hakları nelerdir?  6.aydan önce Türkiye’ye gelemeyen gurbetçi vatandaş nasıl müracaat yapmalı ? Tüm detaylar için bizleri arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz …

+90 312 444 0 860 – +90 530 793 70 06 ÜCRETSİZ DANIŞMA HATTI 

 

3 AYLARIN ÖNEMİ?

admin

Bu ayların Müslümanlarca değerli kılmasının  sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu aylar hakkında verdiği haberlerdir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır buyurmuştur.

Recep, şaban ve ramazan ayları ibadet ve maneviyat olarak diğer aylara göre daha üstün bir şeref ve fazilete sahiptir. Bu aylar, imanımızdan gelen bir heyecanla ibadet hayatımızın daha canlı tutulduğu rahmeti bol, bereketli bir mevsimdir.

Hz. Resul-ü Ekrem’den (s.a.a) nakledilen bir hadisinde şöyle buyurmaktadır Recep Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kafirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki recep Allah’ın ayı, şaban benim ayım, ve ramazan ümmetimin ayıdır. Kim recep ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır.

Bu aylar, dua  Allah’a (cc) arz edilmesi, pişmanlık gözyaşlarıyla günahların yıkanması, yapılan ibadet ve taatlere verilen sevabın katlanması bakımından kaçırılmayacak bir fırsattır.Bu günlerde nefisler hesaba çekilmeli, ömrümüzün nerede ve nasıl tüketildiği gözden geçirilmeli, amel defterimize neler yazıldığı, Mahşer günü kurulacak büyük divanın tek Hâkimi Yüce Allah’ın (cc) hakkımızda nasıl bir hüküm vereceği düşünülmelidir.Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır.

İnsan hatasız değildir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.): “İnsanların hepsi hata edici ve günah işleyicidir. Hata edenlerin en hayırlısı ise, hatasını bilip tövbe edenlerdir” buyurmuşlardır.  Osmanlı Emeklilik ailesi olarak üç ayların önemini vurgulayarak bu ayın bütün müslümanlara hayırlı bereketli olması temenni ederiz.

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI ERHAN NACAR ‘’DÜŞÜK MAAŞ’I ÇEKMEYİN’’ UYARISI VERDİ !

admin

     Çok sayıda vatandaş yaşlılığında asgari ölçüde geçimini sağlayacak bir emekli aylığı arzulamakta. Bu talebini yaparken emeklerinin tam karşılığı olan aylığı istemekte ve yüksek aylık hayal etmekte.Bu konu için SN.NACAR  İster yurtiçi ister yurtdışı olsun uygulaması gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli aylığını hesap ederken hangi kıstasları dikkate alıyor bunun bilinmesinde fayda var dedi.NACAR  Çok ayrıntıya  girmeden kişi başvurusunda nelere dikkat etmeli konusunda genel bilgi aktardı.

          NACAR bu belirttiğim maddelere çok dikkat edin diyerek uyardı;

AYLIĞA ETKİ EDEN FAKTÖRLER

  • Çalışılan Dönem
  • Prime Esas Kazanç
  • Bakmakla Yükümlü Kişi Olup Olmadığı,
  • Meslek Kodu

      Bu şartlara uyan dikkat eden herkes emeğinin karsılığını almaktadır.Bazı zamanlarda ise bu hususlara dikkat edilsede düşük maaş bağlanabiliyor ve bu yüzden kişiler bütün haklarını kullanabilmesi için ilk maaşlarını çekmemeleri gerekmektedir.İtiraz edebilme hakkı -dava hakkı-dilekçe hakkı maaşını düşük bağlandığını düşüne herkesin hakkıdır.Ayrıntılara dikkat ederek ilk maaşı çekmeden bütün yetkilere sahipsiniz diyerek vatandaşı ikaz etti.

1 2 3 4